Natura Buddy

To, czym naprawdę jesteśmy, to Natura Buddy, potencjał najwyższej radości. Natura Buddy jest podstawową rzeczywistością każdego z nas, jest „sercem doskonałego przebudzenia”. Posiadają ją wszystkie czujące istoty, w tym zwierzęta. Ten potencjał nie jest ograniczony przez czas ani przestrzeń, jest wszechobecny.Dlaczego więc nie przeżywamy tego potencjału, a zamiast tego doświadczamy uwarunkowanych stanów takich jak narodziny, choroby, starość i śmierć, które ciągle od nowa stają się przyczyną cierpienia?
Możemy wyobrazić sobie, że Natura Buddy jest jak Słońce, które świeci również w pochmurne dni, chociaż tego nie widać z powodu chmur na niebie. Dlatego nie możemy się cieszyć ciepłem i światłem Słońca. W ten sam sposób nie doświadczamy otwartej nieograniczoności umysłu, a zamiast tego mamy „pochmurny” pogląd na świat. Zasłony przesłaniające naszą Naturę Buddy wynikają z podstawowej niewiedzy: od „niemającego początku czasu” nasz umysł posiada dwojaką naturę. Jest w stanie widzieć i rozumieć wyraźnie wszystko na zewnątrz, nie jest jednak w stanie dostrzec samego siebie. Przestrzeń umysłu – to co postrzega – nazywa „mną”, a to co jest widziane – zewnętrzny świat – określone zostaje jako „ty” lub inni”.


Wszystkie nasze problemy mają źródło w tym dualistycznym podziale. Wyrażają się jako trzy rodzaje reagowania na zjawiska, jako lgnięcie, odpychanie oraz obojętność, lub też mówiąc inaczej pożądanie, nienawiść i głupota. Te emocje przesłaniają nam rzeczywistość i mają wpływ na to, co robimy z naszym ciałem, mową i umysłem, z ich powodu gromadzimy karmę. Z kolei nasze karmiczne tendencje mają wpływ na to, jak przeżywamy świat.

Gdybyśmy jednak przestali identyfikować się z tą ograniczoną funkcją umysłu, a zamiast tego odkryli swoją Naturę Buddy, byłby to koniec cierpienia. Aby tego doświadczyć wykorzystujemy metody przekazane przez Buddę. 
W Buddyzmie Diamentowej Drogi szczególnie istotny jest Czysty Pogląd na innych i na nas samych. Jesteśmy Buddami, którzy tego jeszcze nie odkryli, tak samo jak wszystkie inne czujące istoty. Nawet najtrudniejsze przypadki posiadają Naturę Buddy, jeśli dobrze się im przyjrzymy, zobaczymy, że również i oni posiadają potencjał, który mogą rozwinąć.


Oprócz tego potrzebujemy wykwalifikowanego nauczyciela, który będzie dla nas przykładem i inspiracją. Przekazuje on nam medytacje, w których identyfikujemy się z różnymi formami buddy, z ich właściwościami i aktywnościami wyrażającymi doskonałą naturą umysłu. W ten sposób przekształcamy ograniczony poziom przeżywania „ja” w doświadczenie własnej Natury Buddy.

Medytacja, praca nad sobą jest możliwa wyłącznie dlatego, że już w tej chwili nosimy w sobie odpowiednie nasiona. Aby mogły dobrze wzrastać potrzebujemy również ciepła zaufania oraz błogosławieństwa nauczyciela. Dzięki medytacji uwalniamy się od obaw i oczekiwań, a w zamian zaczynamy doświadczać nieograniczonej radości, miłości, współczucia i nieustraszoności.

Budda przekazał swoje nauki tylko i wyłącznie po to, żebyśmy byli w stanie odkryć swoją Naturę Buddy, odkryć skarb, którego istnienia sobie nawet nie uświadamiamy, a którym będziemy mogli się cieszyć razem ze wszystkimi innymi.

Plik w formacie pdf zawierający szczegółowy opis lekcji wraz z ćwiczeniami dla uczniów:

Chcesz wiedzieć więcej?
Artykuły w magazynie Diamentowa Droga:
icon2 „Studiowanie Dharmy” Hannah Nydahl Wywiad o studiowaniu dharmy i korzystaniu z buddyjskich książek.
 
Polecane strony www po polsku
icon1 www.lama-ole-nydahl.pl
(Strona poświęcona Lamie Ole Nydahlowi)

icon1 www.diamentowadroga.pl
(Magazyn "Diamentowa Droga" on-line)

icon1 www.o-smierci-i-odrodzeniu.pl
(Strona poświęcona nowej książce Lamy Ole Nydahla na temat śmierci)

icon1 www.youtube.com/BuddyzmPL
(Kanał You Tube z wykładami Lamy Ole Nydahla)

icon1 www.kfshop.pl
(Sklep internetowy z książkami o tematyce buddyjskiej)

icon1 www.fsh.pl
(Oficjalna strona Fundacji Stupa House, organizacji popularyzującej wartości kultury tybetańskiej)

icon1 www.dharmamovie.org
(Oficjalna strona Fundacji Dharma Movie Project, organizacji zajmującej się dokumentacją filmową historii buddyzmu Diamentowej Drogi)

Polecane strony www w języku angielskim
icon1 www.diamondway-buddhism.org
(Ogólnoświatowa strona poświęcona
Buddyzmowi Diamentowej Drogi)

icon1 www.karmapa.org
(Oficjalna strona XVII Karmapy Trinlej Taje Dordże)

icon1 www.europe-center.org
(Strona międzynarodowego ośrodka Buddyzmu Diamentowej Drogi )

icon1 www.lama-ole-nydahl.org
(Oficjalna strona Lamy Ole Nydahla)

icon1 streaming.dwbn.org
(Oficjalna strona z wykładami on-line
Lamy Ole Nydahla)

icon1 www.youtube.com/user/
BuddhismDiamondWay
(Kanał You Tube z wykładami
Lamy Ole Nydahla)

© Buddyjski Związek Diamentowej Drogi Linii Karma Kagyu 

   materiały prasowe »    dla nauczycieli szkolnych »