Ceremonia kremacyjna Szamara Rinpocze

31 lipca, w czwartek rano, po tygodniach oczekiwań i przygotowań, rozpoczęła się ceremonia kremacyjna największego buddyjskiego mistrza naszych czasów, XIV Szamara Rinpocze, Mipama Czokji Lodro. Życzył on sobie, aby jego ciało zostało spalone w jednym z jego głównych klasztorów, Szar Minum w Katmandu.

„Szar Minub" znaczy „wstawać i nie upadać". Szamarpowie uznawani są za emanację Buddy Amitaby, w którego czystej krainie, po tybetańsku Ogmin, Rinpocze będzie przebywał do czasu swojej nowej inkarnacji. Chociaż mistrz tak urzeczywistniony jak Szamar Rinpocze nie potrzebuje pomocy, jak zwykli ludzie, aby osiągnąć stan, z którego nie ma upadku, jednak po jego śmierci, przeprowadza się ceremonię pogrzebową. Jej celem jest połączenie oświeconego umysłu zmarłego nauczyciela z nieoświeconym strumieniem umysłu uczniów - dzięki temu odejście nauczyciela przynosi pożytek jego uczniom.

Życie Szamara Rinpocze było niesłychanie inspirujące, niestrudzenie chronił linię Karma Kagyu i rozprzestrzeniał dharmę po świecie; jego śmierć niesie nadzieję, że lama wkrótce się odrodzi, a my praktykujący będziemy kontynuować wypełnianie jego życzeń.
Przeprowadzone ceremonie były godne dzierżawcy linii Karma Kagyu, XIV reinkarnowanego lamy Kagyu - drugiej najstarszej linii przekazu buddyzmu tybetańskiego . Na uroczystości obecni byli reprezentanci wszystkich szkół buddyzmu tybetańskiego. Ceremonie rozpoczęły się jednocześnie 6 pudżami; były to: Gjalwa Giamtso (sanskryt: Jinasagara) prowadzona przez Jego Świątobliwość Karmapę Taje Dordże; Mikjopa (sanskryt: Akszobhja) prowadzona przez Ludin Khempo Rinpocze z klasztoru Ngor szkoły Sakja; Dordże Sempa (sanskryt) Wadżrasatwa) prowadzona przez Chogling Ling Rinpocze i Czokyi Nyima Rinpocze ze szkoły Nigma; Dordże Pamo (sanskryt: Wadżrajogini) prowadzona przez Beru Czientse Rinpocze i Demczok ( sanskryt: Czakrasamwara) prowadzona przez Gjatrula Rinpocze.
Po pudżach nastąpiło ofiarowanie „kudung" - ciała Rinpocze ogniu. Rytualny ogień został zapalony pod stupą. 25 ptaków krążyło nad płonącą stupą, a kiedy spalił się dekoracyjny dach, dym poleciał prosto w górę, co uznawane jest za pomyślny znak.

W uroczystości wzięło udział wiele ważnych osobistości, Minister Informacji i Komunikacji Minendra Rijal, Minister Pracy Tek Bahadur Gurung, Ambasador Tajlandii w Nepalu Kanthong Unakul i najwyższy opat Królestwa Bhutanu Je Kenpo. Tysiące wiernych przyszło okazać swój szacunek zmarłemu. Z Nepalu, Indii i z całego świata, przyjechali do Katmandu i cierpliwie czekali, aby przejść obok stupy kremacyjnej i ofiarować katak ( ceremonialny szal), oddać hołd i pożegnać się z Rinpocze.
Aby obejrzeć zdjęcia z kremacji zobacz: http://www.diamondway-buddhism.org/shamar-rinpoche-cremation/

© Buddyjski Związek Diamentowej Drogi Linii Karma Kagyu 

   materiały prasowe »    dla nauczycieli szkolnych »